Yüksekova’da Anma’ya Polis Saldırısı, Bir Ölü, Bir Yaralı

Erdoğan’ın “Polis eline silah alıp vatandaşı öldürüyor mu” demesinin üzerinden çok geçmemişken; 6  Aralık 2013 tarihinde polis tarafından vurulan Mehmet Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bemal Tokçu’nun ölüm yıl dönümü nedeniyle esnaf sabah saatlerinden itibaren kepenk açmazken, Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir araya gelen gençlere polis gaz bombası,plastik mermi ve basınçlı su ile saldırdı.

3(317)

 

6 ve 7 Aralık 2013 çıkan olaylarda, Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir ile Bemal Tokçu, polisler tarafından  açılan ateşle hayatını kaybetmesinin yıl dönümü nedeniyle İHD ve Cumartesi Anneleri, sanat sokağında toplandı. hayatını kaybeden 3 kişinin akıbetlerinin araştırılmasını ve faillerin bulunmasını istedi.

İpek Yolu üzerindeki Han Petrol yakınlarındaki gerginlikte bir kişinin ağır yaralandığı belirtildi. bir kişinin Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı burada yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Yaşamını yitiren kişinin 17 yaşında olduğu ve isminin Roşhat Özdel olduğu belirtildi.

Olayların sokak aralarında yer yer devam ettiği ilçede, bir vatandaş da atılan Gaz bombası fişeğinin yüzüne isabet etmesi sonucu yaralandı. TEDAŞ arıza ekibinde görevli olduğu belirtilen İlker Aslan’a gaz bombası fişeğinin aracın içindeyken isabet etiği ve bu nedenle çenesinden yaralandığı kaydedildi. Aslan, çevrede bulunan vatandaşlar tarafından Yüksekova Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

4(222)

 

Kepenklerin kapalı olduğu ilçede gerginlik Şemdinli yolu üzeri, Esenyurt Mahallesi’nin girişi ve Dağlıca Yolu kavşağında devam ediyor.

 

#‎EvetSeninPolisinSokaktaVatandaşınıÖldürüyor