[email protected]

POLİS ŞİDDETİ

7 Yaşındaki Filistinli çocuğu gözaltına aldılar (Video Haber)

 

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde 7 yaşındaki bir Filistinli çocuğun İsrail askerleri tarafından yaka paça gözaltına alınmasının amatör görüntüleri yayımlandı.

Ali İsmail’e ‘Son Tekme’yi Atan Polisin Avukatı: Emri Veren Erdoğan’da Yargılanmalı

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de esnaf ve polisin elbirliğiyle dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a ‘son tekme’yi atan polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatı, “Emri ben verdim” diyen dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın da yargılanması gerektiğini savundu.

ali ismail kamera sb

Ali İsmail Korkmaz davasında temyiz duruşması Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde yapıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre; temyiz duruşmasında polis Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan, Erdoğan’ın, “Emri ben verdim” dediğine dikkati çekerek, “Ama ne hikmetse görevi verenler değil, sadece görevi alanlar, müvekkil konu mankeni olarak bu suçu işlediği yönünde algı oluşturulmuştur. Yargılamanın selameti açısından eğer yargılama olacaksa bahsettiğimiz kişiler de yargılamaya dahil edilmelidir” dedi.

Avukat Karayılan duruşmadaki savunmasını, görüntülerde sanık polis Saldoğan’ın dövdüğü kişinin Korkmaz olmadığı ve Korkmaz’ın kullandığı kalp ilaçları nedeniyle beyin kanaması geçirdiği ve hastane enfeksiyonu nedeniyle de yaşamını yitirdiği tezi üzerine kurdu.

Müvekkili Saldoğan’ın, amirlerinin emriyle çalıştığını savunan Karayılan, “Bizzat dönemin başbakanı‘Talimatı ben verdim’ demiştir. İçişleri Bakanı ve Vali de ‘Emri ben verdim’ dedi. Bahsettiğimiz kişiler de yargılamaya dahil edilmelidir” diye konuştu.

Duruşma 4 Şubat’a ertelendi.

Ne olmuştu?

Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Korkmaz’ın davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık polis memurları hakkında yerel mahkemenin verdiği cezaları onamış, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, ‘kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra ‘iyi hal’ nedeniyle 10 yıl 10 aya düşürülmüştü.

İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e altışar yıl sekizer ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’aysa 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Polisten 60 Yaşındaki Çiftçiye Tekme

Tokat’ın Turhal ilçesindeki Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin mali kongresinde mevcut başkanla eski başkanın taraftarları birbirine girdi. Çıkan kavgaya polisin müdahalesi sert oldu. Polisin yere düşen bir çiftçiye tekme atması tepki çekti. Polisin tekme attığı üç çocuk sahibi çiftçi Mehdi Altınkaynak, ”Gözaltına alınan torunum Muharrem Keskin’in serbest bırakılması için götürüldüğü polis aracına koştum peşlerinden. ‘Ne geliyorsun’ diye bana vurdular, düşürdüler. ‘Vurmayın’ dediysem de, ben 60 yaşındayım, bu yaştaki adama bu kadar işkence yaptılar” dedi.

2

 

Tokat’ta 78 bin üyesi bulunan Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu öncesi mevcut başkan Yalçın Bekler ile eski başkan Cemalettin Uzamış’ı destekleyenler arasında genel kurul boyunca devam eden gerginlik, Uzamış taraftarlarının isimlerinin listede yer almadığını söylemesi üzerine tırmandı ve arbede çıktı.

İki başkan adayını destekleyenler arasında arbede devam ederken, genel kurul için görevlendirilen çevik kuvvet polisi her iki gruba da saldırdı. Polis saldırısı üzerine çiftçiler kaçmaya çalışırken, polisin bazı çiftçilere gaz sıktığı, yere düşen bir çiftçiyi tekmelediği görüldü.

4

 

Kooperatif üyeleri kurula katılmak için kayıt işleminde bulunurken, Cemalettin Uzamış tarafları kendi isimlerinin listede yer almadığını ve kayıt yaptıramadıklarını öne sürerek bu duruma tepki gösterdi. Burada açıklama yapan eski başkan Uzamış ise, kooperatif bahçesinde yapılan kongrenin kooperatifin keyfine göre yapıldığını belirterek, “Kongre kesinlikle geçerli değildir. Tarım İl Müdürlüğü taraf olmuştur, konuyu mahkemeye götüreceğiz” dedi.
Daha sonra Cemalettin Uzamış taraftarları mali kurulu protesto etmek için alanı terk ederken karşı tarafla aralarında sözlü sataşma yaşandı. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri her iki taraf üyelerine Saldırdı. Saldırı sonrası iki taraf üyeleri de etrafa kaçışırken, bir kişi polis tarafından yere yatırılarak gözaltına alındı. Cemalettin Uzamış taraftarları, gözaltına alınan kişinin serbest bırakılması için polis aracının yanına koştu. Bu sırada polis ekipleri gruba yeniden tekme tokat saldırdı. 1 kişinin gözaltına alındığı mali kurul gerekli çoğunluk sağlandıktan sonra gerçekleştirildi. Kooperatif Başkanı Yalçın Bekler, olaylara ilişkin, karşı tarafın genel kurulu provoke etmek için ellerinden geleni yaptığını ileri sürdü.

5

 

Çıkan olaylarda yere düşünce polisin tekme attığı, Turhal merkezde yaşayan 3 çocuk sahibi 60 yaşındaki çiftçi Mehdi Altınkaynak ise, saat  08.00’de mali kurula gittiğini söyledi. Oraya gittiğinde çalışmaların başlatıldığını belirten Altınkaynak,  DHA muhabirine yaşadığı olayı anlatırken şunları söyledi:
“Çiftçimiz oraya geldi, oy kullanmaya başladı. Oy kullanma başlayınca polis devamlı bize baskı yaptı, kullandırmamaya çalıştı. O arada çiftçiyi dışarıya attı. O sırada benim torunum Muharrem Keskin’e biber gazı sıktılar, arabaya götürdüler. Arabaya götürünce koştum peşlerinden. ‘Ne geliyorsun’ diye bana vurdular düşürdüler. Tekmelerin altından bir zaman kalkamadım ben. ‘Vurmayın’ dediysem de, ben 60 yaşındayım, bu yaştaki adama bu kadar işkence yaptılar. Bunun sorumlusu da oradaki emniyet amiridir. Ben oradaki polisleri tanımıyorum. Yapılan seçim seçime benzemiyor. Çiftçimizi orada boşuna topladık, işkence yaptık çiftçimize. Çiftçimize oyu kullandırmadılar.” dedi.

3

 

Taziye Çadırlarına Polis Saldırdı

Kobanê’de savaşırken yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Sibel Bulut için Ankara, İzmir,Adana ve Antep’te açılan taziye çadırlarına polis saldırdı. Ankara’da 6, Adana’da 15 kişi gözaltına alındı.

 

sibel_bulut_stant_ankara

 

Kobanê Direnişi’nde ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Sibel Bulut için Ankara Konur Sokak’ta ESP tarafından açılan taziye çadırına polis saldırdı. İlk önce çadıra gelerek “yukarıdan gelen karar” gereği çadırın kaldırılmasını isteyen polis, ESP üyelerinden ret yanıtı aldı. Bunun üzerine hem Yüksel Caddesi hem de Konur Sokak’tan giren çevik kuvvet polisi saldırıya geçti.

 

sibel_bulut_stant_ankara_2

Kobanê’de ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Sibel Bulut için dün Yüksel Caddesi’nde açılan taziye çadırı bugün polis tarafından kaldırılmak istendi.Polis, dün hiçbir engelle karşılaşmayan taziye çadırına giderek, “yukarıdan gelen karar”la çadırın kaldırılmasını istedi. ESP’liler de çadırı kaldırmayacaklarını belirtti.Çadırı abluka altına alan polis, ESP’lilere saldırdı, ardından gözaltına aldı.

Saldırı sonucunda çadır polis tarafından dağıtılırken, ESP üyeleri Ozan Özgenler, Ali Haydar Akdeniz, Mehmet Ali Tosun, Hasan Yeşildağ, Fuat Uygur ve soyadı öğrenilemeyen Hacer adlı kişi gözaltına alındı.

 

Adana’da da İnönü Parkı’nda açılan çadıra polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı sonucunda ESP ve SYKP üyesi 15 kişi gözaltına alındı.

Antep’te de Yeşilsu Parkı’nda açılmak istenen taziye çadırı polis tarafından engellendi.

İzmir bayraklida kobanê’de şehit düşen MLKP savascisi sibel bulut için acilan taziye cadirina polis saldırdı.

 

 

Kocaeli’nde Halk,Brisa Lastik Fabrikasının ÇED Toplantısını Yaptırmadı

Kocaeli’nde faaliyet gösteren Brisa lastik fabrikasının, kapasite artırımı projesi için bugün (4 Aralık) düzenlediği ÇED toplantısı bölge halkı tarafından engellendi. Yahya Kaptan Mahallesi’nde düzenlenen ancak mahallenin salonda düdük ve alkışlarla protesto ettiği toplantı yapılamadı. Görevlilerin rapor tutmadan toplantıyı terk etmek istemesi üzerine halk, kapı önüne barikat kurunca çevik kuvvet polisi salona girerek sert bir biçimde insanları dışarı atmaya çalıştı.

Polis saldırısı sonrası toplantının yapılacağı salon önünde basın açıklaması yapan mahalle halkı, ”ÇED toplantısı yapılamadı” tutanağının tutulmasını ve gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasını istedi.  ”Kocaeli polisi bir ilke imza attı ve ilk defa bir ÇED toplantısını basarak insanları gözaltına aldı” denilen açıklamada kapasite artırımı yapmayı planlayan Brisa ve Çevre İl Müdürlüğü’ne de sorular yöneltildi.

 

brisa-çed2-150x150brisa-çed3-150x150

 

 

sendika.org’un haberine göre;ÇED toplantısının “şov” olarak nitelendiği açıklamada “Bizi gerçekten bilgilendirmek istiyorlarsa halihazırda maruz kaldığımız kansorejen gaz ve partikül maddelerinin seviyesini ve kapasite artırımı sonrasında ne kadar artacağını açıklasınlar” denildi. “Bize haber verilmeden hayatta kalma kapasitemiz mi artırıldı” diyen soran Yahya Kaptanlılar, şirkete ve yetkililere bölgede oluşacak ilave trafik yükü, sağlık hizmetleri, eğitim,  konut ihtiyacı  gibi konulardaki hangi sorumlulukları alacaklarını sordular.

Yahya Kemal halkı yarın (5  Aralık) 12.30’da bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

 

brisa-çed-manşet

 

Kocaeli, yeni projelerin tehdidi altında

Brisa, mevcut tesisleri içerisinde ürettiği lastik sayısını yaklaşık %20 oranında artırmayı planlıyor. Bilindiği gibi sanayi tesisleriyle havası, suyu zehirlenen Kocaeli, yeni projelerin tehdidi altında. Türkiye’de %13 olan kanserden ölüm oranı Dilovası’nda %33, Kocaeli’nde %18.

12
Butonları Göster
Gizle