[email protected]

BASIN AÇIKLAMALARI

Kaldıraç: 10 Ekim’de Ankara Garına

#10Ekim #AnkaraKatliamı’nın yıldönümü yaklaşırken, Kaldıraç bir açıklama yayımlayarak illerden otobüsler kaldırarak 10 Ekim saat 10.04’de Ankara garında olacağını duyurdu. ”10 Ekim Ankara katliamı, katliamlarla dolu mücadele tarihimizin dönüm noktalarından biridir” denilen açıklamada ”Bulunduğumuz her ilden, 10 Ekim 2016’da, tam bir yıl sonra yine Ankara Garı’nda olacağız” denildi.

14494726_529937540529458_1006405061286505545_n

Kaldıraç tarafından 10 Ekim Ankara katliamı’nın yıldönümü için yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

10 Ekim, Saat 10:04’te Ankara Garı’ndayız!
Şehitlerimizin Bıraktığı Bayrağı Yerinden Kaldırmaya Gidiyoruz!

Tam 1 yıl önce, 10 Ekim 2015’de ‘devlet’ denilen aygıt ölüm saçtı Ankara Garı önünde. Eşit, özgür, kardeşçe, barış içinde, insanca bir yaşam için mücadele yürüten 101 kardeşimizi, 101 yoldaşımızı katlettiler, 100’lerce insanımızı yaraladılar.

10 Ekim Ankara katliamı, katliamlarla dolu mücadele tarihimizin dönüm noktalarından biridir.

1977 Taksim 1 Mayısı’nın bu topraklar için anlamı neyse, 10 Ekim Ankara katliamının anlamı da odur.

Egemenler, 40 yıl önce, devrimcilerin, işçi sınıfı ve halkların mücadelesinin yarattığı korkuyla nasıl saldırdı ise, 10 Ekim’de Ankara’da da aynı korku ile saldırmıştır.

10 Ekim katliamı, Gezi ve Kobanê direnişlerinde açığa çıkan ve 7 Haziran seçimlerinde kendini somut olarak ortaya koyan halkların, işçi ve emekçilerin ortak mücadelesine karşı, devletin, egemenlerin verdiği korkakça yanıttır.

Korkuyorlar!

2007 Taksim 1 Mayıs direnişlerinden başlayarak yükselen mücadeleden, Gezi Direnişi ile birlikte, insanca ve onurumuzla yaşayacağımız bir dünyanın mümkün olduğunu milyonların görmesinden korkuyorlar.

Emperyalist paylaşım savaşında kan gölüne çevirdikleri Ortadoğu’da, Kobanê direnişinde simgeleşen halkların eşit, özgür ve kardeşçe yaşam umudunun yeşermesinden, tüm bölgemizi sarmasından korkuyorlar.

Ve bu iki direnişin sahiplerinin gittikçe daha fazla yan yana gelmesi, ortak mücadeleyi geliştirmesidir onları çileden çıkartan.

10 Ekim Ankara katliamı, kendi korkularını bizlere; eşitlik, özgürlük, kardeşlik isteyenlere bulaştırma, boyun eğdirme çabasıdır.

10 Ekim’den bu yana, tam bir yıldır onlar; o gün neye karşı çıktık ise yapmaya, ne istedik ise onlara saldırmaya devam ediyorlar.

10 Ekim’den bu yana, tam bir yıldır biz; o gün neye karşı çıktık ise karşı çıkmaya, ne istedik ise istemeye devam ediyoruz.

Biz, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’ndan şans eseri sağ çıkanlar; ortak özlemleri için kanı birbirine karışanlar; arkadaşlarını, yoldaşlarını orada bırakan ama asla unutmayanlar; orada olamadığı için suçluluk duyanlar; bu topraklarda ve dünyada sömürü ve zulmün olmadığı, insanca ve onurumuzla yaşayacağımız bir yaşamı hayal eden ve bunun için mücadele edenler;

Bulunduğumuz her ilden, 10 Ekim 2016’da, tam bir yıl sonra yine Ankara Garı’nda olacağız.

Yaşam için ölen ölümsüz ölülerimizin adlarını, anılarını unutturmamak için Ankara Garı’nda olacağız.

Kölece, insanlık dışı bir yaşama, savaş ve katliam politikalarına boyun eğmeyeceğimizi haykırmak için Ankara Garı’nda olacağız.
Katillerden hesap sormak, ailelerimizin yanında olmak için 10 Ekim’de Ankara Garı’nda olacağız.

Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz!

10 Ekim, Saat 10.04’te Ankara Garı’na!

 

Not: İllerden Ankara’ya gitmek için otobüsler kaldırılacak, otobüsler için irtibat numarası olarak 0532 518 05 70 ve 0212 251 68 61 numaralı telefonlarla iletişime geçilebilir.

Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu HES’e Karşı Kazandı

Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu HES’e karşı kazandıkları mahkeme iptal kararı için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 17 Ocak Cumartesi Saat 13:00’de buluşma çağrısı yaptı.

Ülke genelindeki neredeyse bütün akarsu ve vadiler üzerinde kurulması planlanan, yapım çalışmaları devem eden hidroelektrik santral (HES) projelerine karşı yurttaşlar ve yaşam savunucularının sürdürdüğü demokratik ve hukuksal mücadelede yeni kazanımlar elde ediliyor. 13 Ocak günü Artvin-Şavşat Veliköy’deki Armutlu HES projesinin ÇED raporu Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bunun üzerine Platform, Cumartesi Saat 13:00 de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda açıklama yapacaktır.

Çağrının tam metni şu şekilde:

Artvin-Şavşat ilçesinde vermiş olduğumuz HES mücadelesinde bilir kişilerin tamamen şirketlerden yana taraf olmasına rağmen, halen halktan ve hukuktan yana kalbi çarpan hakimlerin varlığına tanık olduk.HES’lere karşı açmış olduğumuz  davalarda mahkeme, ÇED olumlu raporunu iptal etti.Bunun bir son olmadığını ilçemizin bütün vadilerinde bu saldırıların olduğunu bildiğimiz için;  Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kazanmış olduğumuz hukuk zaferini kutlamak ve bundan sonrada vadilerimizin sahipsiz olmadığını’da duyurmak için Şavşatlılar ve bütün çevre mücadelesi verenlerle bir araya geleceğiz. Doğanın talanına karşı çıkan bütün hemşerilerimizi, duyarlı doğa severlerini ve basın mensuplarını dayanışmaya davet ediyoruz.

ŞAVŞAT DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU

Esenyurt Belediyesi, Teşeron İşçilerin Ücretlerini Ödeyecek

Esenyurt belediyesine iş  yapan teşeron şirkete  (RDS Enerji – Reform İnşaat İş Ortaklığı) çalışan işçilerin, ücretleri ödenmediği için belediye önünde başlattığı oturma eylemi bitirildi. Esenyurt Belediye başkan yardımcısı, ücretlerin yarın (Salı) ödeneceği güvencesini verdi.

İnşaat işçileri sendikası öncülüğünde gerçekleşen oturma eylemi daha ilk günden ses getirmiş.sendika üyesi işçilerle görüşen Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Emin Batmazoğlu işçi alacaklarının tamamen ödeneceği dair garanti verdi ve ilgili taşeron firmalarla görüşerek ödemeleri yapmak için yarına kadar süre istedi. Eylemdeki işçiler ücretlerin yarına kadar ödenmemesi durumunda belediye binası önündeki eylemlerine tekrar başlayacaklarını duyurdu.

Mersin Şişecam’da İşveren Kendi İşyerinden Mamul Kaçırmaya Çalıştı!

Mersin’de Kaldıraç okurları dün(21 Haziran) yaşanan gelişmeler üzerine grev gözcüsü ile röportaj gerçekleştirdi.

10463070_572929916158253_4095754416974926498_n
Kaldıraç: Bugün ŞİŞECAM da yaşanan durumlara dair aktarım alabilir miyiz?
Grev sözcüsü: ŞİŞECAM işvereni saat 1.30 da fabrikadan mamül çıkarmaya çalıştı. mamül çıkartmaya kalktığını haber alır almaz yarım saatte tüm işçi arkadaşlarımızı fabrikanın önüne yığdık, arabalarla fabrikanın giriş kapısını kapattık akşamüzeri saat 18.00 kadar da sürdü. Çevik kuvvet geldi ancak bir müdahale olmadı.müdahale olursa bu işin sonunun farklı boyutlara gideceğini gerekirse mersinin içine taşıyacağımızı söyledik çevik kuvvet müdahale etmedi.eylemimiz şu an pazartesi gününe kadar işveren mamül çıkarmayacağını söylediği için durdu.

Kaldıraç: Paşabahçe ve Anadolu cam ayrı grevlerde mi yoksa 1350 işçi aynı fabrikada mı grev yapıyor?
Grev sözcüsü: ŞİŞECAMA ait tüm TÜRKİYEDEKİ tüm fabrikalarda grev var şu anda. Eskişehir’de, yeni şehirde, İstanbul gebzede, KIRKLARELİ NDE grev var. Bütün fabrikalarımızda grev olmaktadır.

Kaldıraç: Pazartesi gününden itibaren eylem planınız var mı? Görüşme mi yapılacak durum nedir?
Grev sözcüsü: yok görüşmelerle alakası olmayacak. Biz çalışma bakanlığından müfettiş talep ettik . müfettiş bizim haklılığımızı görecek ve fabrikalardan mamül çıkışı olmayacak. Eylemimiz devam ediyor. Grevimiz devam ediyor. Bu grev görüşmeler için değil fabrikadan çıkarılacak mamüllerle ilgili oldu.

Kaldıraç: Yok anladım da. Pazartesiden itibaren veyahut bu gece, yarın gece de çıkarabilir. Söz verilmiş lakin farklı şekilde işlemesi de mümkün.
Grev sözcüsü: bizim grev sözcülerimiz var ve vardiya vardiya arkadaşlarımız var. Onlar beklemeye devam edecek. Pazartesiye kadar bekleme olacak. Herhangi bir haber verildiğinde, Bizim kendi aramızda bir iletişim ağımız var. Yarım saat içerisinde biz yine bir tane kamyon doldurulmadan burada olacağız.

Kaldıraç: çok teşekkürler…

Mersin Kaldıraç

12
Butonları Göster
Gizle