‘Suriyeliler Göz zevkimizi Bozuyordu, Kovduk!’

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, Suriye’deki savaştan kaçan, barınacak yer bulamayan Suriyeli mülteciler zabıta ekiplerinin zoruyla ilçeden atıldı.

Mudanya Belediyesi, Suriyeli mültecilerin ilçeden zorla atılmasını olayını, resmi facebook hesabından “Mudanya Belediyesi Haber Servisi” imzasıyla yayınladı. Bu utanç verici olaya gerekçe gösterilen suçlamalarsa olayın kendisi kadar vahim. Mudanya ve Güzelyalı Mahallesi’nde hayatta kalmaya çalışan Suriyeli mültecilere yöneltilen suçlamalar şöyle sıralanıyor: “…kimseye aldırış etmeden çoluk çocuk yerlere serdikleri yataklara gelişi güzel olarak yatarak insanları adeta tedirgin ediyorlardı.”, “yeşil alan ve parklarda yatıp kalkıyor vatandaşların verdikleri yemekleri yiyor, verdikleri giyecekleri giyiyorlardı.” 

Belediye tarafından ilçeden atılan Suriyelilerin akıbeti bilinmiyor.

Mudanya Belediye’sinin facebook hesabında, olayla ilgili yapılan haber şu şekilde:

mudbelsu

SURİYELİ VATANDAŞLAR MUDANYA’DAN GÖNDERİLDİ

Mudanya ve Güzelyalı Mahallesinde son zamanlarda sayıları sürekli artan, Suriye’deki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşlar Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince ilçe dışına gönderildi.
Özellikle, binlerce insanın huzur turu attıkları Güzelyalı sahili kordon boyunda kimseye aldırış etmeden çoluk çocuk yerlere serdikleri yataklara gelişi güzel olarak yatarak insanları adeta tedirgin ediyorlardı. Suriyeli vatandaşlar ayrıca Güzelyalı mahallesi Kent Meydanı’nda bulunan yeşil alan ve parklarda yatıp kalkıyor vatandaşların verdikleri yemekleri yiyor, verdikleri giyecekleri giyiyorlardı. Suriyeli vatandaşların sayılarının her geçen gün artması ve küçük yaştaki çocuklarının sokaklarda araçları durdurarak dilenmeye başlaması ve vatandaşların beyanına göre kamuya ait mallara zarar verdikleri belirtilen Suriyeli vatandaşlar konusunda ilçede yoğunlaşan şikayetler Mudanya belediye zabıta müdürlüğünü harekete geçirdi. Belediye Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerin denetimleri sonucunda Suriyeli vatandaşların Mudanya dışına gönderildiği belirtildi. Son iki aydır Mudanya ve Güzelyalı Mahallesi’ni kendilerine mesken tutan Suriyeliler hakkında vatandaşlar, insanların dini ve iyi niyetli duygularını istismar ediyorlardı buda bizleri rahatsız ediyordu, Mudanya belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin Suriyelileri şehir dışında çıkarması iyi oldu. Keşke ülkelerinde iç savaş olmasaydı da kendi yurtlarından evlerinden bu kadar uzaklaşmasalardı”dediler. Mudanya Belediye zabıta müdürlüğünün bu yönde ki çalışmalarının aralıksız olarak süreceği belirtiliyor. Aynı görüntülerin Mudanya Belediye sarayı karşısında bulunan İsmet İnönü bulvarında da yaşandığı ve ilçe halkının yoğun şikayetleri karşısında zabıta müdürlüğü ekiplerince Suriyeli vatandaşlar ilçe dışına çıkarılmaya başlandı. 

Kaynak: Jiyan.org