Don Kişotta Göçmen Yılbaşı Partisi

Memleket gündemi yolsuzluklar, operasyonlar vs. burjuva siyaset dünyasının her türden rezaletiyle kirlenirken Yeldeğirmeni Dayanışması kendine farklı gündemler belirlemeye devam ediyor. Bu kez gündem, mahallede bir yılbaşı partisi düzenlemekti.

Yılbaşı partisi dedik ama bu parti öyle sırf eğlenmek, geçen bir yılın kirini pasını dökmek, içip güzelleşmek derdinde değildi. Mahallede yaşayan ve sayıları yüzlerle ifade edilebilecek olan göçmen çocuklar içindi. Evinden, yurdundan, ailesinden uzakta gurbette yaşayan mülteci gençler ve çocuklar için… Afrikalı, Afganistanlı, Pakistanlı, Suriyeli, Kongolu ama bu ülkede yabancı olan gençler için. Fikir, Yeldeğirmeni Dayanışmasının iki haftada bir perşembe günleri düzenlediği Enternasyonal Forum’da çıktı. “Donkişot Evi’nde bir yılbaşı partisi düzenleyelim, göçmen komşularımızı tanıyalım, dayanışmamızı güçlendirelim” denildi. Hemen karar altına alındı ve görev dağılımı, kimin neler yapacağı belirlendi. Herkes evinden bir şeyler hazırlayıp getirecekti, hazırlayamayan da manavdan bir kilo meyve alacaktı. Perşembe günü kararlaştırılan yılbaşı partisi fikri ertesi gün mahalleliyle paylaşıldı. Herkes elinden geleni fazlasıyla yapmaya dünden razıydı.

Pazar günü saat 13.00’te Donkişot’ta buluşup hazırlıklar yapılacak saat 15.00’te de parti başlayacaktı. Öyle de oldu, saatin 13.00 olmasını bekleyemeyenler bile vardı. Sabah erkenden gelip yılın son pazar kahvaltısı yapılmış hazırlıklara çoktan başlanmıştı. Bir yandan yiyecekler hazırlanıyor, bir yandan portakallar sıkılıyor, bir yandan da ev yılbaşı partisinin şanına yakışır bir şekilde süsleniyordu. Sonra göçmen komşular birer ikişer üçer beşer derken onar onar gelmeye başladı. Kimse tahmin etmiyordu öyle bir kalabalığı. Yiyecekler ve portakal suları servis edildi, Noel annenin aldığı hediyeler dağıtıldı ve günün sürprizi göçmenlerden geldi. Kendi yerel müzikleri, kültürleri ve danslarıyla Yeldeğirmeni Dayanışmasının kısa tarihine unutulmaz bir günü not ettiler.

Kadıköy Yeldeğirmeni Forumu

Evrensel