Demirtaş’ın İlk Duruşması Görüldü; Ortada İddianame Bile Yok!

Adana’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 2011 yılındaki konuşmasında ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlantı ile ifade vermesini isteyen mahkemenin talebini iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini belirterek reddetti.

demirtas-ameliyat-nedeniyle-yemin-torenine-katilamayacak-88954-5
Selahattin Demirtaş hakkında, BDP Hakkari Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011’de Adana’da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat katıldı.

Tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın savunmasının alınması için Edirne F Tipi Cezaevi’yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlantı kurularak görevli infaz koruma memurundan sanığın hazır edilmesi istendi.

Görevli, gerekli tebliğin yapıldığı Demirtaş’ın, SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağını, gerekli açıklama ve savunmaları avukatlarının yapacağını aktardığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanının söz verdiği Demirtaş’ın avukatlarından Vedat Özkan, müvekkiliyle görüşüp iradesine uygun beyanda bulunacaklarını dile getirdi. Duruşma, iddianamenin Demirtaş’a tebliğ edilmesi ve savunmasını yapması için 10 Ocak’a ertelendi. Avukat Özkan, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Demirtaş’a iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini, müvekkilinin bu yüzden SEGBİS’le duruşmaya çıkmadığını söyledi.