ÇHD Dayanışmaya Çağırıyor ”Yılgınlık yok direniş var”

İçişleri Bakanlığı 370 derneğin faaliyetini durduruldu. Faaliyeti durdurulan dernekler arasında birçok Kürt sivil toplum örgütü de bulunuyor. ÇHD Ankara şubesinin bu kapsamda polislerce basılması üzerine ÇHD Twitter adresinden dayanışma çağrısı yaptı.

chdd

 

İçişleri Bakanlığı 370 derneğin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi: ”OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8, olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur.

İlk gelen bilgilere göre faaliyetleri durdurulan dernekler arasında ÖHD, ÇHD, Adana MKM var, ÇHD Ankara şubesi polisler tarafından mühürlendi.

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği’nin (MEYADER) Diyarbakır şubesine de baskın yapıldı.

ÇHD ”Yılgınlık yok direniş var”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) resmi twitter asresinden”Derneğimizin faaliyeti İçişleri Bakanlığı tarafından durduruldu. Dernek binasındayız. ÇHD susmadı susmayacak. Tüm dostlarımızı İlkiz Sokak No:18/3 e bekliyoruz.” diyerek dayanışmaya çağırdı.

#ÇHD‘de mühürleme işlemi sloganlarla sürüyor.  Dayanışma çağrısı üzerine Hukukçu vekiller ve Kitle örgütlerinden bazıları da desteğe geldi. Ek çevikkuvvet getirildi.

ÇHD Genel Merkezi: ‘Asla Boyun Eğmeyiz’

Ankara şubesinin mühürlenmesi sırasında ÇHD Genel Merkezi: ‘Asla Boyun Eğmeyiz’ diyerek bir açıklama yayımladı. Açıklamada ”Biz savaş davetinizi çoktan kabul etmiştik. Dün dernek binalarımızı talan ettiğinde nasıl direndiysek, bugün de öyle direniriz ama asla boyun eğmeyiz!” denildi.

Binadan ”Yılgınlık yok direniş var” sloganları yükseliyor.

ÖHD: İyimser Değiliz

Evrensel’e konuşan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Banu Güveren, “Çağdaş Hukukçular Derneği’ni aramışlar, ‘açık tutun gelip tebligatta bulunacağız’ diye. Muhtemeldir ki tüm hak ihlallerini raporlaştıran, bunun takipçisi olan ve hukuki başvurularını yapan bütün kurumlara yöneleceklerdir. Bu kurumlardan biri de tabii ki hak, hukuk ve özgürlükleri korumaya çalışan ve ezilen kesimlerin avukatlığını yapan bizlere de olacaktır. O kadar iyimser değiliz; bu karamsar tablo içerisinde bekliyorduk biz de… Elbette insanların sesini çıkarmayıp varolan her şeye evet demesi için yapılan bir faaliyet tamamen hukuksuz, tamamen evrensel ilkelerden bağımsız olarak alınan bir karar” dedi.

 

Faaliyeti durdurulma kararı verilen derneklerin 47’si Diyarbakır’da bulunuyor.

ÇHD’den kısa süre sonra ise Halkın Hukuk Bürosu’na baskın yapıldı. Büro, Adalet Okulu Derneği’yle iç içe olduğu gerekçesiyle mühürlendi.

gundem_cocuk_muhur_1

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre; Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM-Der) Adana Şubesi, valilik tarafından OHAL gerekçesiyle mühürlendi. Binada yapılan aramadan sonra derneğin 3 ay süreyle kapatıldığı belirtildi.

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER) Batman Şubesi de polislerce mühürlendi. Dernekte yapılan tespitlerin ardından kapısına mühür vurularak kapatıldı.

Meya-Der'e vurulan mühür

Meya-Der’e vurulan mühür