Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne Görüş İçin Giden Trans Bireye Taciz

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne görüş için giden LGBTİ aktivisti Yağmur Beyrut Afşar, trans olduğu gerekçesi ile 2. arama noktasında kadın gardiyanlar tarafından aranmak istenmedi.  Gardiyanlar tarafından erkeklerin arandığı bölümüne yönlendirilen Afşar, onursuz aramayı kabul etmedi.  Arama odasına gelen erkek gardiyan tarafından “dil sallayarak” taciz edilen Afşar, gardiyanla tartışarak odadan ayrıldı.

Geçtiğimiz ay İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Genel Sekreteri ve Demokratik Kadın Hareketi faaliyetçisi Kıvılcım Arat’ta gardiyanların zorla aramasına maruz bırakılmış ve askerlerin sistematik tacizine maruz kalmıştı. Bu hafta görüşe giden Arat’a, arkadaşının 3 ay görüş cezası aldığı gardiyanlar tarafından bildirilmiş ve gösterilen tutanakta ‘görevli memura hakaret’  ceza sebebi olarak belirtildi.

‘Gerekirse Yargı Yoluna Taşıyacağız’

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı Ebru Kırancı ise devletin cezaevi uygulamalarının sistematik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dört duvar arasına hapsettiği devrimci kadınlara sadece içeriden uyguladığı baskı ile değil,  gelen yakınları üzerinde de tecrit uygulamaya çalışıyorlar. Tabi burada uyguladıkları tecritin yanı sıra birde transfobi söz konusu. Trans kadınları görüşe gitmekten vazgeçirmek adına yapılan bir uygulama olduğunu düşünüyorum.  Erkek gardiyanların onursuz aramalarına ve tacizlerine maruz kalan trans kadınların bir daha gelmeyeceklerini umuyorlar.  Tabi burada kaçırdıkları bir şey var, trans kadınlar baskı, zulüm ve zorbalıkla onların yoluna gelmeyecekler. Eğer bu uygulamalar başarılı olsaydı toplum ve devlet baskısı bir şeyleri yoluna koyardı. Cezaevi’nde uygulanan bu transfobik saldırıları gerekirse yargı yoluna taşıyacağız.”