ABD’deki Silahların Yarısı %3’lük Nüfusun Elinde

ABD’de kayıtlı 265 milyon silah, neredeyse kişi başına 1 silahın düştüğüne işaret ederken, bu oranın yarısının ABD nüfusunun %3’lük kesiminin elinde olduğu kaydediliyor.

abd

Harvard ve Kuzeydoğu Üniversiteleri’nin araştırmalarına ve Guardian’da yayınlanan rapora göre, %3’lük nüfusa karşılık gelen 7.7 milyon kişilik grupta, kişi başına 8 -140 arası silah düşüyor.

ABD’nin toplam nüfusu ise yaklaşık 315 milyon; bu nüfusun 265 milyonu ise yetişkin. Araştırmaya göre, siyahilerin %14’ü ve Latin asıllıların %16’sına oranla, beyaz ya da çok uyruklu vatandaşların %25’inde kayıtlı silah bulunuyor.

ABD’nin ateşli silah bulundurma konusunda bazı eyaletlerinde yürürlüğe konan kısıtlayıcı yasalarla birlikte daha fazla denetim ve yaptırımlar ön görülüyor. Bu yaptırımların, geçtiğimiz yıl Oregon’da, daha önceki yıllarda ise Orlanda’da gerçekleştirilen toplu saldırıların ardından yürürlüğe konduğu ifade ediliyor. Kayıtlı rakamlara göre, ABD’de 30 bin kişinin vurularak öldüğü ifade ediliyor.

Öte yandan, ABD’de yoğun olarak siyahilere dönük bir polis saldırısı süregeliyor. ABD’de vatandaşların kolaylıkla silaha erişimi, polisin siyahilere yönelik katliamını meşru gösteriyor. Son yıllarda siyahilere dönük devlet şiddeti ve saldırılar artarken, polis kolaylıkla ‘silahlı’ olduğunu bahane ederek, ‘şüpheli’ gördüğü vatandaşlara ateş açabiliyor ve başta siyahileri kriminalize edecek politikalarla katliam uygulanıyor.

Geçtiğimiz gün de North Carolina, Charlotte bölgesindeki bir apartmanın park yerinde Keith Lamont Scott adlı siyahi vatandaş, aracından indiği sırada polis tarafından kurşunlanarak katledildi. Ailesiyle birlikte olduğu ve savunmasız olduğu kaydedilen Scott’un ‘şüpheli’ olarak algılanması gerekçe gösterilerek, kendisine ateş açıldı. Polis ise Scott’un ‘silah taşıdığını’ iddia etti.

Yine geçtiğimiz hafta 13 yaşında bir siyahi çocuk, hırsızlık ihbarının olduğu bölgede polisin kendisinin elinde silah gördüğünü iddia etmesi üzerine kurşunlanarak öldürüldü.

ABD’de polis, meşru müdafaa adı altında vatandaşlara ateş açarken, siyahilere yönelik baskılama ve sindirme politikalarına karşı BLM hareketi günden güne yükseliyor.

Direnişteyiz Çeviri Ekibi