3. Havalimanının Katliamı Tekirdağ’a Ulaştı: Safaalan’da Ağaç Katliamı Başladı

İstanbul’da inşa edilmekte olan katil megaprojelerden 3. havalimanının ihtiyaçları için Tekirdağ’ın Saray ilçesinin Safaalan Mahallesi’nde ormanlık alan içine kurulması planlanan Granit Ocağı ve Patlatmalı Kırma Eleme Tesisi için ağaç kesimine başlandı.

agac-katliami-basladi-620x350

BİNLERCE AĞAÇ KESİLECEK

Salı günü başlayan kesim çalışmaları kapsamında, 180 dönüm ormanlık alanda binlerce ağaç kesilecek. Bakanlığın ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli dava açan ve bilirkişi heyeti isteyen Saray Doğayı Koruma Derneği, dava süreci devam ederken ağaç kesiminin başlamasına tepki gösterdi.

3. havalimanı inşaatına malzeme sağlamak amacıyla İGA Havalimanı A.Ş. tarafından Safaalan Mahallesi’nde tamamı ormanlık alana yapılması planlanan Granit Ocağı ve Patlatmalı Kırma Eleme Tesisi için ağaç kıyımına başlandı.

ÇED VE KURUM GÖRÜŞLERİ GEREKLİ DEĞİL
Saray Belediyesi’nden, üniversitelerden, sivil toplum kuruluşlarından ve yöre halkından hiçbir bilgi veya görüş alınmaksızın başlayan orman kıyımında 180 dönümlük ormanlık alanda binlerce ağaç kesilecek. Safaalan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların çoğunun kesim işlemine karşı çıkmasına karşın, ‘Ağaçlarımız biz kesmeyelim de başkası mı kessin?’ anlayışının arkasına sığınan 50’ye yakın kişi kesim işlemine katıldı.

DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ TEPKİ GÖSTERDİ
Süreci başından itibaren takip eden ve yargıya taşıyan Saray Doğayı Koruma Derneği ağaç kesimine başlanmasına tepki gösterdi. Mahkeme sürecinin devam ettiğini açıklayan Dernek Yöneticileri, “Derneğimiz ve Saray Belediye Başkanlığı’nca Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali konulu bir dava açılmış bulunmaktadır. Yürütmenin durdurulması istemli açılan bu davada henüz bir karar verilmemişken, kesim işleminin yapıldığı alan için bilirkişi heyeti talep edilmişken, talimatla 180 dönümlük ormanlık alanda kesim işlemine başlanması kabul edilemez” açıklamasında bulundular.

VEKİL’DEN TAŞ OCAĞI SAVUNMASI: YUNAN’A, BULGAR’A PARA MI KAZANDIRALIM!
Ağaç katliamına başlanmadan 10 gün önce Safaalan Mahallesi’ni ziyaret eden AKP Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, taş ocağının nimetlerini Safaalan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarla paylaşmıştı. Kendisinin de madencilikle uğraştığını belirten AKP Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, “Artık mikro dalga ile patlatma işlemi kullanılıyor. Bu kayaları ayırıyor parçalamıyor, bu yüzden dere yatakları filan zarar görmez ve düşündüğünüz gibi olumsuz sonuçlar doğurmaz. Zaten ocak açılsın ben buraya geleceğim siz bir zarar görürseniz bakanı da uyarırım burası benim bölgem. Biz buradaki taşı işlemeyelim de satın mı alalım? Bulgaristan’a, Yunanistan’a para mı kazandıralım? Bizim yer altı kaynağımız varsa kullanmamız lazım. 2019 yılında bütün pistler bitecek ve havaalanı kullanıma uygun hale gelecek. Önemli olan iş bittikten sonra taş ocağı kullanılmaya devam etmesin” açıklamasında bulunmuştu.

Saray Gazetesi