29 Sivil Katledildi 3 Bin Cerabluslu Minbic’e Sığındı

TSK ait savaş uçakları 29 sivili katlederken işgalinden kaçan 3 bin sivil yurttaş ise Minbic’a sığındı. Cerabluslu halkın Cerablus Askeri Meclisi’nden yardım istedikleri öğrenildi.

40323

TSK ve cihatçı çete gruplarının sivilleri katlederek, Cerablus’a başlattığı işgal hareketi sonrası Cerabluslu siviller Minbic’e doğru kaçmak zorunda kaldı. Cerablus’taki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türk savaş uçakları an itibariyle kentin batısında bulunan Keklice köyünü vuruyor. Sivillerin olduğu alanlar yoğun bir şekilde bombalanırken, Cerablus kasabasının % 60’ı viraneye dönmüş durumda. Bombalanan yerlerin büyük oranda kürtlerin yaşadıkları yerler olması dikkat çekiyor. Aynı kaynaklar çetelerin Türk askerlerinin gözleri önünde araçlarla kentin güneyine doğru hareket ettiğini kaydetti. Cerablusa Jêrîn’de AKP devlet güçleri ve çetelerinin top saldırıları sonucunda 25 sivil yaşamını yitirdi. Bu sabahki işgal saldırılarında ise Dirbas ailesinden 4 sivil katledilmişti.

3 bin sivil Minbic’a sığındı

Aynı zamanda saldırılardan dolayı şimdiye kadar Minbic Halk Meclisi’ne ulaşan 3 bin sivil, korumaya alındı. Halk meclisi, sivillerin kendilerinden destek istediğini, ne IŞİD’i, ne Türkleri, ne de diğer çete gruplarını istemediklerini, sadece Cerablus’un çocukları olan Cerablus Askeri Meclisi’nin kendilerini ve topraklarını özgürleştirmesini istediklerini belirtti.

Halk meclisi, sivillerin korumaya alındığını ve taleplerinin askeri meclislere iletileceğini kaydetti.

Çetelere QSD talimatı

Öte yandan Cerablus’taki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Ceyş-ül Hür’e (Özgür Suriye Ordusu/ÖSO) bağlı güçlerin Cerablus’ta kalmak istemediği, ancak kalan Nurettin Zengi, Sultan Murat, Ehrar El Şam, El Nusra ve Ceyş El Fetih güçlerine ise Türk yetkililerinin “Hazırlanın Demokratik Suriye Güçlerine (QSD) karşıda savaşacaksınız” dedikleri öğrenildi.

Kaynak: DİHA / AHNHA